ماسک ضد جوش خانگی با پوست پرتقال

در مورد جوش و آکنه بیشتر بدانیم:

آکنه همانطور که گفته‌شد بیماری پوستی است که شامل غدد چربی در پایه فولیکول مو است. افراد زیادی در دوران بلوغ به آکنه مبتلا شده و این جوشها برایشان آزاردهنده هستند، گاهی زخم شده و لک برجا می‌گذارند.

بروز جوش به عوامل زیادی بستگی دارد، مواردی همچون اضطراب و استرس، افسردگی، بر هم‌خوردن قاعدگی، عوامل ژنتیکی، آب‌و‌هوا و استفاده از مواد آاریشی چرب.

روزنه‌های پوست در زیر پوست به غدد چربی راه دارد و فولیکولها نیز به غدد روزنه‌ها متصلند. فولیکولها کیسه‌هایی هستند که مایعی تولیدمی‌کنند و این مایع از راه فولیکول سلولهای مرده پوست را به سطح پوست می‌آورد. زمانی که فولیکولها بسته یا مسدود شوند، باعث بروز جوش می‌شود. سلولهای مرده و مایع و ترکیب آلودگیهای پوستی یا باکتریها باعث ایجاد تورم و قرمزی و جوش زیرپوستی می‌شود.

آکنه چیست؟ و پیشگیری آکنه - درمان آکنه

 

عوامل ژنتیکی در بروز جوش صورت:

بالا رفتن آندروژن، یکی از دلایل ایجاد جوش است. هورمون آندروژن در زمان نوجوانی بیشتر تولیده شده و در زنان تبدیل به استروژن می‌شود. افزایش استروژن باعث‌می‌شود غدد چربی زیر پوست، چربی بیشتری تولید‌کنند. چربی بیش از حد می‌تواند دیواره سلولی را بشکند و باعث رشد باکتری شود.

سایر عوامل مؤثر در بروز جوش:

عوامل ژنتیکی، استفاده از یک سری داروهای حاوی آندروژن، لوازم آاریشی چرب، تغییرات هورمونی و قاعدگی و استرس نیز موجبات بروز جوشها هستند.

انواع جوش:

  • جوش سر سفید: این نوع جوشها زیرپوستی و کوچک هستند.
  • جوش سر سیاه: جوشهای سرسیاه در سطح پوست ایجاد شده . قابل دیدن هستند.
  • جوشهای نوک‌تیز: کوچک و صورتی بوده و در سطح پوستند.
  • جوشهای چرکی: در سطح چوستند . قرمز بوده و سر انها چرکی است.
  • نابلند : از روی سطح چوست مشخصند. دردناک بوده و چرکی هستند. زخم و لک برجای می‌گذارند.

 

 

مواد لازم:

  • پوست ۲عدد پرتقال
  • آب

طرز استفاده:

پوست پرتقال را با استفاده از مخلوط‌کن و یا رنده آسیاب‌ کنید. صورت خود را با آب ولرم بشویید. کمی آب به آن بیفزایید ولی آن را رقیق نکنید. سپس آن را روی پوست بمالید. کمی بگذارید بماند سپس صورت خود را شسته و خشک‌کنید. بعد از آن از مرطوب‌کننده استفاده‌ کنید.

مدیر
درباره ما
ارسال دیدگاه